מהי המשמעות של תיקון 4 לתמ"א (תמ"א 38 4)?

תכנית המתאר הארצית מספר 38 הנועדה להגן על בניינים מפני רעידות אדמה, פורסמה בשנת 2005, ומאז עברה שינויים ובוצעו בה תיקונים שונים. התיקונים הללו פותחים אפשרויות נוספות וזכויות בנייה מוגדלות, ועל כן חשוב להתוודע אליהם. כל מה שרציתם לדעת על כל התיקונים שהוכנסו לחוק תמ"א 38, לרבות התיקון הרביעי, הידוע בשמו תמ"א 38 4.

 

תמ"א 38/1

נתחיל מהתחלה. כרונולוגיית החקיקה הנוגעת לתוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מתחילה בתיקון הראשון לחוק, המציע פרשנות והמבהיר מספר מההוראות שהוסדרו בתוכנית המקורית. התיקון שופך אור על היחסים שבין הוראות תמ"א 38 לבין תוכניות תב"ע קיימות. הרקע להסדרת התיקון הוא הביקוש הנמוך לתוכנית ומספר הבניינים הנמוך שבהם בוצעו עבודות חיזוק במסגרת תמ"א 38. ההבהרות שמצויינות בתיקון מאפשרות ליזמים ליהנות מהקלות בביצוע עבודות השיפוץ.

 

תמ"א 38 2

התיקון השני מאפשר לקבל היתר להריסה של בניין קיים, כדי לבנות אותו מאפס בהתאם לתקנים החדשים המוסדרים בחוק תמ"א 38. התיקון פתח את הפתח למסלול תמ"א חדש הידוע בכינויו 'תמ"א פינוי בינוי' או פרויקט פינוי בינוי, מסלול המציע מגוון יתרונות לדיירים, כמו: היכולת ליהנות מדירות חדשות בבניין החדש, העובדה שהם לא צריכים לגור בבניין שנמצא בתקופת שיפוצים ובנייה (אלא זכאים לשכר דירה עבור דירה חלופית), והתהליך היחסית קצר שבו יכול הפרויקט להסתיים בזכות הקלות בירוקרטיות שחוסכות זמן.

 

תמ"א 38 תיקון 3 

התיקון השלישי הוכנס לחקיקה בהמלצת המועצה הארצית לתכנון ובנייה, ששאפה להעלות את הכדאיות הכלכלית של תוכנית תמ"א במסלולים השונים הן עבור היזם, והן עבור הדיירים.
התיקון בפועל מגדיל את זכויות הבנייה במבנים המיועדים לחיזוק (כלומר במסלול תמ"א 38/1) מקומה אחת לשתי קומות וחצי, ומציע עוד הקלות בנייה כמו: בנייה של חלק מקומה על גבי הגג החדש, אופציה לסגירת קומה מפולשת, הקלה בדרישות לביצוע הרחבות בהיקף של עד 25 מ"ר לכל דירה ועוד.

 

תמ"א 38 תיקון 4

תיקון מספר 4 לחוק התמ"א, או תמ"א 38 4, שנכנס לתוקף ממש לאחרונה, נועד ליישם תוכניות תמ"א  גם באזורי פריפריה ועל מבני ציבור, משרדים ומבני תעשייה. עוד נועד התיקון לשפר אמצעי מיגון בבניינים שנבנו בין השנים 1980 ועד 1992, עת הוסדרה בחוק חובת הקמתם של המרחבים המוגנים בדירות מגורים. השפעותיו המיידיות של התיקון הזה קשורות להתווספותם של מאות אלפי בניינים להיצע הדירות המיועדות לתמ"א 38, מבחינת התאמה לקריטריונים של התקן.

 

להתייעץ עם עורך דין תמ"א 38

התחום המשפטי של תמ"א 38 הוא סבוך ומורכב, וכדי להצטרף לפרויקט במסגרת התוכנית חשוב מאוד לא רק להכיר את החקיקה, אלא גם להתוודע אל מגוון המסלולים שהתוכנית מציעה, כדי להחליט איזה מהם הוא המתאים ביותר לצרכי הדיירים בבניין. משכך, מומלץ לפנות אל עורך דין מקרקעין המתמחה בתמ"א 38 אשר מכיר היטב את התחום (במיוחד מהצד של הדיירים) ומיומן ושולט היטב בחקיקה.